Aktuality
Mezinárodní vědecká konference v Radnicích: Spolková činnost v 19. století
Ve dnech 17.–18. října 2024 se v nádherných prostorách synagogy v Radnicích na Rokycansku uskutečnil další ročník již tradiční konference věnované 19. století. Letošní téma se týkalo problematiky spolků, jejichž prostřednictvím vznikala od 60. let 19. století moderní občanská a národní společnost.
Organizátory konference byl Spolek divadelních ochotníků v Radnicích (Mgr. René Keller), Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje (Mgr. Daniel Bechný), Ústav pro jazyk český AV ČR (dr. Martin Prošek), katedra českého jazyka a literatury FPE ZČU (dr. David Franta) a katedra filologických studií FF ZČU (dr. Anastasija Iljinična Franta). Záštitu nad akcí převzal radní Plzeňského kraje Ing. Libor Picka.
Konference se nesla v příjemné atmosféře zajímavých příspěvků a věcné diskuse.
Další ročník radnické konference se uskuteční na podzim 2026 a jeho tématem bude postavení žen, ženská emancipace a ženské spolky v 19. století.
Využití programu Transkribus při digitalizaci a interpretaci historických dokumentů
17. 10. 2024 se od 16 hodin uskuteční webinář zaměřený na automatické rozpoznávání staročeských rukopisů a na využití umělé inteligence při jejich digitalizaci a interpretaci. Jeho cílem je stručně představit princip technologií sloužících k automatickému rozpoznávání rukopisů (HTR) a základy práce s programem Transkribus https://www.transkribus.org.
Webinář povede Mgr. Jitka Filipová z Ústavu pro jazyk český AV ČR a je určen pro studenty bakalářského i navazujícího studia.
V případě zájmu se prosím zaregistrujte na emailové adrese: spevacko@kcj.zcu.cz. Následně vám bude zaslán odkaz pro připojení.
Projekt "Od čtyř řek až k moři"
Katedry ruského, českého a německého jazyka Fakulty pedagogické Západočeské univerzity a Institut slavistiky Univerzity Greifswald (SRN) zahájily 1. října tříměsíční společný projekt „Od čtyř řek až k moři“ (č. 6_24_14777), podpořený Česko-německým fondem budoucnosti. Cílem projektu je rozvíjet vzájemný kontakt studentů a akademiků vedoucí k poznání českého a německého kulturního prostředí v podmínkách polykulturní a plurilingvní Evropy. Projekt realizujeme v rámci tématu roku Technologický pokrok a zaměřujeme ho tedy také na zhodnocení efektivity vyžití nástrojů technologického pokroku ve vysokoškolském vzdělávání, a to ve srovnání s metodami „předdigitální“ epochy. Součástí projektu je mimo jiné šestidenní stáž na Univerzitě Greifswald, virtuální výstava fotografií „Tenkrát na Rujáně“, terénní výzkum a studie na téma „Toponyma slovanského původu v Pomořansku“, telekolaborativní projekt „Můj den s technologiemi“ nebo tvorba počítačové hry.
kurz: tvůrčí psaní prózy
Kurz celoživotního vzdělávání pro žáky od 15 let
Termín: 13. ledna – 31. března 2025, každé pondělí od 16.00 do 17.30
Místo: Fakulta pedagogická ZČU, Veleslavínova 42, Plzeň
Na co se můžete těšit?
- Co je tvůrčí psaní, druhy tvůrčího psaní
- Druhy a typy prozaických tvůrčích textů
- Práce se smysly, prožitky
- Tvorba postavy
- Tvorba prostředí
- Stavba příběhu
- Dialogy
- Beta-čtenářství
- Editace textů, text od vzniku k vydání
- Kdy zveřejnit text? Literární soutěže, časopisy, weby
- Autorské čtení textů v hodinách a zpětná vazba na mluvený projev
Přihlašování je již spuštěno na adrese: https://www.pc.fpe.zcu.cz/index.php?obor/377/0
Společenství praxe - Autorské čtení: Jan Sojka
V rámci Společenství praxe na KČJ proběhla dne 14. 10. 2024 akce Autorské čtení plzeňského literáta, básníka a dramatika Jana Sojky. Autor–absolvent naší katedry a středoškolský učitel na Střední průmyslové škole stavební představil svoji tvorbu studentům katedry, hostům z praxe a členům katedry. V následné diskuzi účastníci společně rozebírali možnosti uplatnění současné české literatury ve výuce na SŠ. Jan Sojka sdílel také příklady dobré praxe (např. organizaci dvou akcí – "Báseň na týden" a "Umělecký večer"), při kterých mají studenti SŠ možnost jednak seznámit se s nejnovější českou literární tvorbou, jednak prezentovat své vlastní umělecké práce, a to nejen literární, ale i výtvarné, fotografické či hudební. Děkujeme panu Sojkovi za velmi inspirativní a milé setkání.
Akce byla zorganizována jako dílčí výstup projektu INSPIRE 2 – Podpora pregraduální přípravy budoucích učitelů a učitelek, reg. č. CZ02.02.XX/00/23_019/0008370
Autorské čtení – Jan Sojka
Čtení na ulici – Štěpán Balík
23. srpna od 19.00 hodin v kavárně Francis, nám. Republiky 4, Plzeň v rámci doprovodného programu festivalu Na ulici zazní ukázky z literární tvorby Štěpána Balíka, konkrétně z loni vydané básnické sbírky ULOŽIT a z rukopisné sbírky básní o šoa. Jste srdečně zváni.
Zdroj a další podrobnosti: festival Na ulici na tomto odkazu: https://festivalnaulici.cz/program/doprovodny-program/
Veleslavínské literární klání 2023/24
18. června 2024 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 1. ročníku soutěže Veleslavínské literární klání VLK 2023. Soutěž je určena žákům fakultních a spolupracujících škol FPE ZČU, jejich učitelům a studentům FPE. Účastníci rozdělení do šesti kategorií soutěžili v próze a poezii. Ze soutěže byl vydán sborník vítězných prací. Druhý ročník soutěže je již aktuálně vyhlášen.
Křest knihy Rochus
18. června 2024 se v knihkupectví Krakatit uskutečnil křest románu Rochus Přemysla Krejčíka. Přejeme knize úspěšný start do života.