Aktuality - ZS 2024/25
Pozvánka na workshop: Výuka češtiny v souvislostech
Projektová stáž nedaleko adventního Baltu
V prvním prosincovém týdnu proběhla šestidenní stáž třináctičlenné skupiny studentů a akademiků z kateder českého, ruského a německého jazyka v Institutu slavistiky na Filozofické fakultě Univerzity Greifswald (SRN). Akce byla součástí tříměsíčního společného projektu těchto kateder pod názvem Od čtyř řek až k moři (č. 6_24_14777), který byl podpořen Česko-německým fondem budoucnosti. Projekt podporuje budování vzájemného kontaktu a trvalých vztahů studentů a akademiků vedoucí k poznání českého a německého kulturního prostředí v podmínkách polykulturní a plurilingvní Evropy. Program stáže předznamenalo téma roku, jímž byl Technologický pokrok. Z toho důvodu se účastníci stáže ve svých aktivitách zabývali hodnocením efektivity využití nástrojů technologického pokroku ve vysokoškolském vzdělávání, a to ve srovnání s metodami „předdigitální“ epochy. Prokázali schopnost kriticky přemýšlet a diskutovat o pozitivech a negativech využití nových technologií. Naprostá většina činností probíhala společně, tj. se zapojením českých a německých studentů a akademiků, což přispělo k rozvoji komunikační kompetence ve všech složkách (lingvistické, diskurzivní, sociokulturní, interkulturní, strategické).
Projekt navázal na úspěšnou spolupráci s partnerským pracovištěm zahájenou v roce 2022 na bázi bohemistiky a rozšířenou v roce 2023 o oblast germanistiky a slavistiky. V této spolupráci založené na sdílení, otevřeném dialogu a tvůrčí činnosti budou obě strany pokračovat i nadále.
Odměnou pro všechny zúčastněné katedry je oboustranná velká spokojenost s programem exkurze, přátelské vztahy a zájem ze strany německých kolegů o další spolupráci. Věříme, že všichni účastníci budou otevřeni dalšímu interkulturnímu, jazykovému i didaktickému poznávání a že budou stimulováni i k individuálním mobilitám.
Zpracovala: Jitka Málková, katedra českého jazyka a literatury
Podcast o didaktice literární výchovy
Štěpán Balík představí svoji tvorbu na Dni poezie
Vernisáž knihy Bytí s básníkem a ještě něco navíc

II. Festiwal Literatura Nieobca
Ve dnech 15. a 16. 11. 2024 se ve Wroclawi uskuteční již druhý ročník akce Festiwal Literatura Nieobca. V programu mimojiné vystoupí PhDr. Štěpán Balík, Ph.D. s příspěvkem Warsztaty z jezyka jidysz cz. II: Zydowski etnolekt jezyka czeskiego oraz jego stylizacja w literaturze czeskiej. Podrobnosti o programu a další novinky o této akci můžete sledovat na Facebooku Festiwal Literatura Nieobca.
Židovský etnolekt češtiny a dvojí židovská identita
Pražský lingvistický kroužek navazuje na své zasedání z 20. května 2024, jež bylo věnováno židovským jazykům z historického prostoru současné Belarusi na podkladě autentických textů tehdejších židovských komunit, a schází se nad stopami židovských jazyků v současné češtině.
Židovský etnolekt češtiny a dvojí židovská identita
Štěpán Balík
Přednáška se uskuteční v pondělí 4. listopadu 2024 v 18.00 hodin na FF UK, Palachovo náměstí 2, Praha, posluchárna 104.
Lze se připojit online na platformě MS Teams na tomto odkazu: https://t.ly/XOcUh
Pozvaný řečník vymezí, co historicky byly židovské etnolekty češtiny i české němčiny, a vyloží, jak se proměňovaly i co po nich zbylo v průběhu 20. a 21. století. Jelikož jde o variety povýtce vernakulární, zkoumá autor jejich ukotvenost především v nářečních útvarech současné češtiny; vedle toho pak vyhodnocuje specifické prostředky jazykové stylizace v moderní české beletrii s židovskou tematikou. V obou případech přitom studuje lokální jazykovou (sebe)identifikaci.
Konference DIDAI 7
V sobotu 19. října 2024 se uskutečnil již 7. ročník konference Didaktické impulsy (DIDAI7), kterou pořádá katedra českého jazyka a literatury s didaktikou Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Tradičního online setkání didaktiků, pedagogů, studentů učitelství a dalších zájemců o prezentovaná témata se tentokrát zúčastnili čtyři zástupci naší katedry. Konferenci otevřela prof. Marie Čechová příspěvkem na téma „Čeho se dočkáme po revizi Rámcových vzdělávacích programů“, doc. Milan Hrdlička představil příspěvek „České číslovky (nejen) ve výuce cizinců“ a dr. Růžena Písková společně s Mgr. Veronikou Ibrahimovou se ve svém příspěvku věnovaly tématu „Využití IT a principů gamifikace ve výuce češtiny na ZŠ“. Všechny představené příspěvky budou pro zájemce k dispozici v archivu konference na stránce archivu konference DIDAI.
Mezinárodní vědecká konference v Radnicích: Spolková činnost v 19. století
Ve dnech 17.–18. října 2024 se v nádherných prostorách synagogy v Radnicích na Rokycansku uskutečnil další ročník již tradiční konference věnované 19. století. Letošní téma se týkalo problematiky spolků, jejichž prostřednictvím vznikala od 60. let 19. století moderní občanská a národní společnost.
Organizátory konference byl Spolek divadelních ochotníků v Radnicích (Mgr. René Keller), Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje (Mgr. Daniel Bechný), Ústav pro jazyk český AV ČR (dr. Martin Prošek), katedra českého jazyka a literatury FPE ZČU (dr. David Franta) a katedra filologických studií FF ZČU (dr. Anastasija Iljinična Franta). Záštitu nad akcí převzal radní Plzeňského kraje Ing. Libor Picka.
Konference se nesla v příjemné atmosféře zajímavých příspěvků a věcné diskuse.
Další ročník radnické konference se uskuteční na podzim 2026 a jeho tématem bude postavení žen, ženská emancipace a ženské spolky v 19. století.
Využití programu Transkribus při digitalizaci a interpretaci historických dokumentů
17. 10. 2024 se od 16 hodin uskuteční webinář zaměřený na automatické rozpoznávání staročeských rukopisů a na využití umělé inteligence při jejich digitalizaci a interpretaci. Jeho cílem je stručně představit princip technologií sloužících k automatickému rozpoznávání rukopisů (HTR) a základy práce s programem Transkribus https://www.transkribus.org.
Webinář povede Mgr. Jitka Filipová z Ústavu pro jazyk český AV ČR a je určen pro studenty bakalářského i navazujícího studia.
V případě zájmu se prosím zaregistrujte na emailové adrese: spevacko@kcj.zcu.cz. Následně vám bude zaslán odkaz pro připojení.
Projekt "Od čtyř řek až k moři"
Katedry ruského, českého a německého jazyka Fakulty pedagogické Západočeské univerzity a Institut slavistiky Univerzity Greifswald (SRN) zahájily 1. října tříměsíční společný projekt „Od čtyř řek až k moři“ (č. 6_24_14777), podpořený Česko-německým fondem budoucnosti. Cílem projektu je rozvíjet vzájemný kontakt studentů a akademiků vedoucí k poznání českého a německého kulturního prostředí v podmínkách polykulturní a plurilingvní Evropy. Projekt realizujeme v rámci tématu roku Technologický pokrok a zaměřujeme ho tedy také na zhodnocení efektivity vyžití nástrojů technologického pokroku ve vysokoškolském vzdělávání, a to ve srovnání s metodami „předdigitální“ epochy. Součástí projektu je mimo jiné šestidenní stáž na Univerzitě Greifswald, virtuální výstava fotografií „Tenkrát na Rujáně“, terénní výzkum a studie na téma „Toponyma slovanského původu v Pomořansku“, telekolaborativní projekt „Můj den s technologiemi“ nebo tvorba počítačové hry.
Společenství praxe - Autorské čtení: Jan Sojka
V rámci Společenství praxe na KČJ proběhla dne 14. 10. 2024 akce Autorské čtení plzeňského literáta, básníka a dramatika Jana Sojky. Autor–absolvent naší katedry a středoškolský učitel na Střední průmyslové škole stavební představil svoji tvorbu studentům katedry, hostům z praxe a členům katedry. V následné diskuzi účastníci společně rozebírali možnosti uplatnění současné české literatury ve výuce na SŠ. Jan Sojka sdílel také příklady dobré praxe (např. organizaci dvou akcí – "Báseň na týden" a "Umělecký večer"), při kterých mají studenti SŠ možnost jednak seznámit se s nejnovější českou literární tvorbou, jednak prezentovat své vlastní umělecké práce, a to nejen literární, ale i výtvarné, fotografické či hudební. Děkujeme panu Sojkovi za velmi inspirativní a milé setkání.
Akce byla zorganizována jako dílčí výstup projektu INSPIRE 2 – Podpora pregraduální přípravy budoucích učitelů a učitelek, reg. č. CZ02.02.XX/00/23_019/0008370
Autorské čtení – Jan Sojka
Čtení na ulici – Štěpán Balík
23. srpna od 19.00 hodin v kavárně Francis, nám. Republiky 4, Plzeň v rámci doprovodného programu festivalu Na ulici zazní ukázky z literární tvorby Štěpána Balíka, konkrétně z loni vydané básnické sbírky ULOŽIT a z rukopisné sbírky básní o šoa. Jste srdečně zváni.
Zdroj a další podrobnosti: festival Na ulici na tomto odkazu: https://festivalnaulici.cz/program/doprovodny-program/
Bohemistika v jazykovém a kulturním kontaktu se světem
Ve dnech 5. 8. – 9. 8. 2024 proběhlo XI. mezinárodní sympozium o češtině jako cizím jazyku s názvem "Bohemistika v jazykovém a kulturním kontaktu se světem". Sympózium pořádá Ústav bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících, FF UK Praha. doc. Milan Hrdlička přednesl referát na téma “Některé faktory výběru gramatických kategorií a jevů”.